Purpose

 

Senate Standing Committee on Finance
Senator John A. DeFrancisco, Chair
Wednesday, June 19, 2013
Room 332 CAP

*THIS MEETING WILL BE CALLED OFF THE FLOOR*

 The Senate Finance Committee will consider the following nominations:

Richard L. Kauffman as a Member and Chairman of the New York State Energy Research and Development Authority

Robert B. MacKay as a Member and Chairman of the State Board for Historic Preservation

Henry R. Silverman as Director and Chairman of the New York State Convention Center Operating Corporation

Leilani Crafts Ulrich as a Member and chairman of the Adirondack Park Agency

Vita DeMarchi as a Member of the Great Lakes Protection Fund

Nicholas A. LaBella as a Member of the Citizens Policy and Complaint Review Council

Eugene L. Nicandri as a Trustee of the Power Authority of the State of New York

Joyce L. Miller as a Member of the New York State Housing Finance Agency

Alfonso Linwood Carney, Jr. as a Member and Chairman of the Dormitory Authority

Charles J. Kruzansky as Director of the New York State Environmental Facilities Corporation

Roberta Moseley Nero as Commissioner of the Tax Appeals Tribunal

Leisle Lin as a Member of the State Park, Recreation and Historic Preservation Commission for the City of New York

Thomas J. Yots as a Member of the Niagara Frontier State Park, Recreation and Historic Preservation Commission

Peter G. Humphrey as a Member and Chairman of the Genesee State Park, Recreation and Historic Preservation Commission

Michael K. Lyons as a Member of the Allegany State Park, Recreation and Historic Preservation Commission


AS MEMBERS OF THE DORMITORY AUTHORITY:

John B. Johnson Jr.

Beryl L. Snyder

AS MEMBERS OF THE ADIRONDACK PARK AGENCY:

Arthur S. Lussi

Daniel Wilt

Karen M. Feldman

William H. Thomas

AS COMMISSIONERS OF THE NYS INSURANCE FUND:

Joseph W. Canovas

Barry J. Swidler

AS DIRECTORS OF THE NEW YORK CONVENTION CENTER OPERATING CORPORATION:

Daniel F. De Vita

David Emil

Edward Kane

Andrew M. Murstein

AS MEMBERS OF THE ALBANY PINE BUSH PRESERVE COMMISSION:

Harvey J. Alexander

John K. Brust

Nancy A. Pierson

Steven K. Rice, Ph. D.

AS MEMBERS OF THE ADVISORY COUNCIL ON AGRICULTURE:

Samuel J. Casella

David Haight

Lesa Sobelewski

AS MEMBERS OF THE GENESEE STATE PARK, RECREATION AND HISTORIC PRESERVATION COMMISSION:

Frank X. Allkofer

Thomas Jennings

AS MEMBERS OF THE STATE BOARD FOR HISTORIC PRESERVATION:

John W. Aldrich

Randall T. Crawford

THE SENATE FINANCE COMMITTEE WILL CONSIDER THE FOLLOWING NOMINATIONS:

Kristin M. Proud as Commissioner of the Office of Temporary and Disability Assistance

Tina Marie Stanford as a Member and Chairman of the State Board of Parole (TO APPEAR)

AS MEMBERS OF THE STATE BOARD OF PAROLE (ALL TO APPEAR):

Lisa Beth Elovich

Gail I. Hallerdin

Milton D. Johnson, III

Julia A. Smith

Walter William Smith, Jr.

Sally A. Thompson